Přeskočit na hlavní obsah

Nejčastější vánoční podvody na internetu

Počítačoví podvodníci se prakticky každý rok snaží zneužít předvánočního chaosu a odcizit lidem informace o bankovních účtech, peníze, nebo jiné citlivé údaje. Jen za poslední dva roky se zlodějům podařilo vydělat nepozornosti internetových uživatelů na celém světě více než 146 miliard korun. Novinky.cz přinášejí přehled nejčastějších vánočních podvodů.
Jedním z nejčastějších podvodů před vánočními svátky jsou podle statistik antivirové společnosti McAffe falešné e-maily, které lidi lákají na charitativní akce. Ve zprávě je často umístěn odkaz, který směruje uživatele na webové stránky, jež obsahují viry nebo jiné škodlivé kódy.
V horším případě se útočník snaží v e-mailu rovnou zneužít dobročinnosti lidí a vylákat z nich informace o bankovních kartách. Ty v dobré víře někteří uživatelé poskytnou, protože si myslí, že přispívají na dobrou věc.
Nalákat důvěřivé uživatele se podvodníci snaží také na weby se značkovými výrobky, jež nabízí za velice nízké ceny. Využívají přitom produktů luxusních firem, jako je Cartier, Gucci nebo Tag Heuer. Při objednávce od potencionálních zákazníků získají důvěrné informace, nebo se jim pomocí škodlivých kódů podaří infikovat počítač.

Podvodníci rozesílají vánoční blahopřání

Podvodníci také s oblibou posílají všem lidem vánoční blahopřání, které je k emailu připojeno jako příloha uložená v PowerPointu. Tento soubor ale zpravidla obsahuje škodlivý malware, jako je například škodlivý virus Wigon.
Ten je aktuálně jednou z největších tuzemských počítačových hrozeb. Počítačoví piráti naprogramovali škodlivý kód Wigon velice jednoduše. Jeho úkolem je chovat se v počítači co nejméně nápadně, aby na pozadí mohl z internetu stahovat další nebezpečný obsah přes zašifrované soubory.
Stažené soubory průměrně obsahují osm až deset dalších hrozeb a nejsou ukládány na pevný disk, nýbrž přímo do běžících procesů. Wigon dokáže také upravit nastavení firewallu tak, aby nedokázal odhalit jeho infiltraci a škodlivou činnost dalších virů.

Sociální sítě jsou masivně zneužívány
V předvánočním ruchu přišli počítačoví podvodníci také s novým způsobem, jak šířit mezi lidmi nevyžádanou poštu. Ta se totiž kromě e-mailových schránek stále častěji objevuje také v prostředí sociálních sítí.
Podvodníci se totiž podle studie antivirové společnosti McAfee snaží nabídkou peněz nalákat především mladé uživatele, aby si zakládali účty v různých sociálních sítích a rozesílali dále nevyžádané zprávy.
Nejvíce se spam a podvodné zprávy začaly šířit v mikroblogovací službě Twitter. Útočníci totiž využívají toho, že na Twitteru mohou být příspěvky uživatele přístupné naprosto všem uživatelům, a to i prostřednictvím nejrůznějších fulltextových vyhledávačů.

Podvodné SMS útočí na chytré mobilní telefony

Středem zájmu kyberzločinců se staly také chytré mobilní telefony s přístupem na internet. Podle studie společnosti Cisco bezpečnostní experti od začátku letošního roku zaznamenávají každý den dvě až tři nové kampaně, ve kterých jsou lidem s chytrými mobily odesílány podvodné SMS zprávy s odkazem na zavirovanou internetovou stránku.
Většina lidí si totiž ani neuvědomuje, že zavirován nemusí být jenom jejich počítač, ale klidně i mobilní telefon. Celosvětově je používáno 4,1 miliardy mobilních telefonů a vzhledem k tomu, že lidé často nemají nainstalován žádný antivir, jsou snadnou kořistí pro všechny útočníky.

Doznívající finanční krize

V neposlední řadě se podvodníci snaží zneužít doznívající finanční krize a nabízejí lidem podvodné nabídky zaměstnání. V e-mailových schránkách se tak hromadí zprávy s nabídkami dobře placených míst, nebo zajímavý výdělek při práci z domova.
V takovýchto e-mailech útočníci často žádají vyplnit dotazník s osobními údaji, ke kterému se váže také zaplacení vstupního poplatku. Řádné práce se pochopitelně od podvodníků nedočkají. Ti si ponechají jejich peníze a zpravidla se snaží ještě prodat jejich osobní informace na černém trhu.

(Karolína Doležalová)

Zdroj: http://www.novinky.cz/internet-a-pc/187331-nejcastejsi-vanocni-podvody-na-internetu.html


Share/Save/Bookmark

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

V jaký čas je nejvhodnější přidávat příspěvky na sociální sítě?

Společnost Sprout Social vydala v dubnu výzkum, kde uvádí, jaké dny a časy jsou nejlepší pro přidávání příspěvků na sociální sítě, abyste měli největší dosah. Výzkum byl prováděn na vzorku 30 000 uživatelů. Sprout Social uvádí, že výzkum je vhodný primárně pro podnikatele, kteří tato data mohou využít jako pomůcku pro plánování příspěvků v publikačním kalendáři. Výzkumem by se tedy až tolik neměli řídit běžní uživatelé sociálních sítí, kteří pouze chtějí větší počet sledujících či lajků na svém soukromém profilu.