úterý 19. ledna 2010

Využití cloud computingu v podnikání

Podle agentury United interactive až 60% firem nikdy neslyšelo pojem cloud computing. Jedná se o programy poskytující rozmanité druhy služeb uložených na serverech na internetu (v oblacích – odtud název cloud computing). Uživatelé mají k těmto programům přístup pomocí prohlížečů, a proto je možné je používat odkudkoliv. Jsou spravovány třetí stranou. Uživatel tak neplatí za nákup softwaru, ale pouze za „pronájem“ za jeho použití. Odpadají problémy se správou, šetří čas, náklady a zvyšuje efektivitu.
Pouze 6% z dotázaných firem uvedlo, že cloud computing využívá a 8% uvažuje o jeho zavedení. Tato metoda je v České republice více využívána u středně velkých firem (12%) a nejvíce o jejím zavedení uvažují obchodní společnosti.
Drtivá většina firem uvedla, že internet využívá pouze pro komunikaci a využívá email. Jedna třetina dotázaných uvedla, že využívá on-line služby od Googlu – Dokumenty Google, Gmail a kalendář Google. Průzkum prezentovala společnost Google ve spolupráci s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR, protože úspory všeho druhu jsou v současné době hospodářské krize velmi aktuálním tématem.
Cloud computing má však i řadu odpůrců. Největším problémem je skutečnost, že zabezpečení dat umístěných na internetu se provádí hůře a rozšiřuje se tak pole působnosti pro počítačové piráty. Je známo několik případů, kdy piráti manipulovali přímo s připojením ke cloudu nebo útočili přímo na datová centra, proto není jisté, zda bude tato technologie v budoucnu více využívána, nebo naopak nahrazena jinou.

(Michaela Vařechová)

Zdroje:
http://www.itbiz.cz/pruzkum-firmy-cloud-computing
http://businessworld.cz/it-strategie/virtualizace-cloud-computing-a-zmeny-internetove-infrastruktury-rozsiri-moznosti-pocitacove-kriminality-5400
Share/Save/Bookmark

1 komentář:

  1. Bluehost is ultimately one of the best hosting company for any hosting plans you might need.

    OdpovědětSmazat