Přeskočit na hlavní obsah

Hodnocení českých firemních webů WebTop100

V úterý 30.10. 2007 proběhlo vyhlášení žebříčků firemních webů WebTop100 za rok 2007. Hlavním cílem WebTop100 je stále zhodnocení úrovně webových prezentací firem, a to formou hlavního žebříčku a dále v podobě oborových žebříčků. Hlavní žebříček vychází z pořadí sta největších firem BIZ100 časopisu BIZ, který je seřazen podle skutečných hospodářských výsledků českých firem. Do soutěže v oborových žebříčcích jsou automaticky nominováni členové Klubu WebTop100 a dále může být do konkrétního oborového žebříčku přihlášena webová prezentace jakékoli firmy působící v ČR (podmínkou je, aby webová prezentace byla v českém jazyce). Celkem pak bylo za rok 2007 hodnoceno na 158 webů.
Oborové žebříčky byly letos následující: Auto-moto, IT, Finance, Telekomunikace, Transport, Průmysl, Energie, Obchod a prodej, Cestovní ruch, E-shop a Potravinářství a gastronomie.
Weby byly hodnoceny z pohledu pěti základních oblastí: informační hodnota, marketing, použitelnost, grafický desing a technické řešení. V rámci každé z výše uvedených oblastí pak bylo definováno několik hodnotících kritérií, která se dále rozpadají do dílčích bodů, které byly na jednotlivých webech sledovány a posuzovány ze strany hodnotitelů.
První místo pro rok 2007 obsadila Hypoteční banka, která získala 96,2 bodů ze sta. Na konci výsledkové listiny skončil web společnosti Panasonic AVC Networks Czech, který získal pouhých 43,5 bodu.
Podle odborníků je letos patrný rozdíl v přístupu firem k jejich webovým prezentacím. Už nejde o prosté "být na webu", ale o chápání firemního webu jako důležité součásti marketingového mixu spolu s interaktivní spoluprací se zákazníkem. Přesto zůstává řada firemních prezentací "studených", bez emocí.
Velkým problémem zůstává kvalita textů - prakticky na každém z webů lze najít hrubé chyby v jazyce, což může vyplývat z náročnosti práce s textem, kterou firmy stále podceňují v důsledku okouzlení technickými možnostmi webu. Často také weby trpí snahou svých tvůrců vměstnat na ně co nejvíce informací, což může vést k přetížení uživatele. Závažným problémem je nezvládnuté interní vyhledávání, které u složitých dotazů často končí fiaskem. Přitom se jedná o jednoduše marketingově využitelný nástroj, který zároveň přináší uživatelům výraznou pomoc.České firemní weby tedy podle aktuálního zhodnocení WebTop100 stále dotahují své zahraniční vzory, přesto od posledního hodnocení urazily notný kus cesty.¨
(Tomáš Liška)
Zdroj: MIKLÍK, A. České firemní weby o rok a krok dál.
http://www.lupa.cz/clanky/ceske-firemni-weby-o-rok-a-krok-dal/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

TIKTOK a jeho využití v marketingu

Videa vytvořená na Tik Tok získávají denně 1 miliardu zhlédnutí (Influencermarketinghub, 2018). Uživatelé ji stáhli více než 660 milionů krát pouze v roce 2018 a dalších 188 milionů v prvním čtvrtletí roku 2019 (Statista, 2020). Uživatelé mohou vytvářet a nahrávat video o délce až 15 sekund (nebo lze kombinovat čtyři samostatneá videa pro vytváření 60 sekundových fragmentů), včetně hudby s filtry a efekty pro úpravy nebo ukazovat synchronizaci uživatele s písní (TikTok – Apps on Google Play, 2020). Jak mohou značky používat TikTok pro reklamu? Existují tři hlavních způsoby, jak propagovat značky na Tik Tok: Mohou si vytvořit svůj vlastní kanál a nahrát odpovídající videa prostřednictvím svého kanálu. Mohou pracovat s influencery a distribuovat obsah širšímu publiku. Mohou platit za reklamu na TikTok, i když o tom je ještě příliš brzy mluvit, na TikToku ještě není takový trh jako na YouTube.  Nicmén