Přeskočit na hlavní obsah

Třetina českých domácností je připojena k internetu

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se počet českých domácností vybavených počítačem zvýšil od roku 2003 o dvě třetiny a to na 40 procent. Podle nejčerstvějších informací má přístup na Internet momentálně třetina domácností. Oproti průměru Evropské Unie je to ovšem stále číslo malé. Ten je totiž 51 procent.

Výrazně lepší situace je podle předsedy ČSÚ Jana Fischera v domácnostech s dětmi a ve větších městech. Připojení k Internetu má 55 procent domácností s dětmi oproti 19 procentům bez dětí. V rámci ČR jsou největší hodnoty v Praze, zhruba poloviční naopak v Olomouckém kraji.

Nejfrekventovanějším způsobem připojení k Internetu je dnes ADSL (26 procent) následované připojením přes rozvody kabelové televize a bezdrátově prostřednictvím WiFi.

I přes každoročně rostoucí ukazatele počtu domácností vybavených počítači s připojením na internet Česká republika stále zaostává za vyspělými zeměmi západní a severní Evropy nebo jihovýchodní Asie.

Na čele žebříčku s více než 75 procentním pokrytím jsou Island, Nizozemsko, Dánsko a Švédsko, za Českou republikou je z celé Evropy už jen Slovensko, Řecko, Bulharsko, Makedonie a Rumunsko. Jednu z největších hodnot na světě, kolem 94 procent, vykazuje Jižní Korea.

Podobně si ČR vede také ve srovnání využití internetu jednotlivci. Zatímco v Česku využívá internet alespoň jednou týdně 36 procent populace ve věku 16 až 74 let, v EU je to téměř polovina populace a v severských zemích více než dvě třetiny lidí. "V této oblasti jsou ale rozdíly mezi ČR a vyspělými zeměmi menší a v některých kategoriích dokonce srovnatelné. Největší rozdíly jsou patrně při porovnání věku a dosaženého vzdělání respondentů," řekl Fišer. Zatímco v Česku využívá internet 82 procent lidí ve věku 16 až 24 let, u kategorie nad 65 let jsou to pouze čtyři procenta.

Na internetu Češi nejčastěji komunikují přes elektronickou poštu, e-mail přijalo nebo odeslalo v posledních třech měsících 86 procent uživatelů. Následuje vyhledávání informací o zboží, službách a cestování. Zpravodajství čte na internetu 45 procent jeho uživatelů, hudbu stahuje a přehrává 32 procent, počítačové hry necelá čtvrtina.

K velmi populárním aktivitám patří také nákup přes internet, alespoň jednou si jej vyzkoušel každý sedmý člověk. "Nejčastěji přes internet nakupují vysokoškolsky vzdělaní lidé, dále studenti a obyvatelé Prahy. Lidé nakupují hlavně vstupenky, elektroniku, služby v oblasti cestování a ubytování, knihy a kosmetiku," řekl Fišer.
(Veronika Němcová)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

V jaký čas je nejvhodnější přidávat příspěvky na sociální sítě?

Společnost Sprout Social vydala v dubnu výzkum, kde uvádí, jaké dny a časy jsou nejlepší pro přidávání příspěvků na sociální sítě, abyste měli největší dosah. Výzkum byl prováděn na vzorku 30 000 uživatelů. Sprout Social uvádí, že výzkum je vhodný primárně pro podnikatele, kteří tato data mohou využít jako pomůcku pro plánování příspěvků v publikačním kalendáři. Výzkumem by se tedy až tolik neměli řídit běžní uživatelé sociálních sítí, kteří pouze chtějí větší počet sledujících či lajků na svém soukromém profilu.