středa 31. října 2007

Zlevnění .cz domén zdvojnásobilo nové registrace

Správce české domény, společnost CZ.NIC, zlevnila registraci domén s koncovkou .cz dle svého červnového rozhodnutí. V červnu tohoto roku bylo ujednáno, že v souvislosti s přechodem na vlastní systém správy domén bude od 1.10.2007 platit nový ceník.
Velkoobchodní cena tak klesla od 1.října na 226 Kč/rok – pro koncového zákazníka to znamená, že může očekávat cenu v rozmezí 250 – 300 Kč za rok. S napětím se také očekávalo, jaký dopad bude mít ono zlevnění na počet uskutečněných registrací. Jak se dalo předpokládat, tak počet denních registrací je po prvním říjnu téměř dvojnásobný oproti tomu, jaký byl stav před zlevněním(viz. graf zde).
Budeme-li se zajímat o konkrétní čísla, tak před zlevněním bylo denně průměrně zaregistrováno asi 282 domén. Stav po 1.říjnu 2007 je ale podstatně odlišný – denně se v průměru zaregistruje 565 domén. Nejaktivnějšími dny z pohledu registrace domén byly samozřejmě první dva dny v říjnu – během 1.10. a 2.10. bylo zaregistrováno neuvěřitelných 2246 domén.
Zajímavé je také ovšem, že počet zaregistrovaných domén výrazně vzrostl i poslední týden v září(tedy ještě za dražší sazbu). Na první pohled se to zdá nelogické, ale není tomu tak. Lze to vysvětlit jednoduše – spoustě lidí se totiž nechtělo čekat na zlevnění s tím rizikem, že jim pak někdo doménu za „levno“ vyfoukne. Proto sázeli na jistotu a svou doménu si zaregistrovali raději předem.
S přechodem na nový cenový sazebník se samozřejmě nejvíce museli poprat registrátoři domén. Někteří zvládli tento přechod bez problémů, u jiných se nějaké nevychytané mouchy našly a chvíli jim to trvalo, než vše začalo fungovat tak jak má.
(Petr Fadrhons)
Zdroje:
http://blog.webtrh.cz/zlevneni-domen-registrace
http://blog.webtrh.cz/zlevneni-cz-rijen2007
http://www.nic.cz/

Žádné komentáře:

Okomentovat