úterý 23. prosince 2008

Ekonomická kríza podporuje využívanie e-mail marketingu

Vznikom rôznych video reklám a podobných interaktívnych prezentácii, sa e-mail marketing začal javiť ako málo „cool“. No napriek tomu môžeme ešte stále menovať jednu základnú výhodu, ktorú email marketing má a tou je oslovenie konkrétneho zákazníka. Prispela k tomu vo veľkej miere aj finančná kríza, ktorá v dnešnej konzumnej spoločnosti v období vianočných nákupov ovplyvnila zisky obrovskému množstvu predajcov. Obchodníci sa bijú o každého jedného zákazníka. Podľa National Retail Federation, predaje v maloobchode sú najnižšie od roku 2003.

Prečo sa najnovšie e–mail marketing javí ako dobrá cesta na zvýšenie predajov? Je hlavne lacnejší a rýchlejší. Dokáže okamžite priviesť zákazníkov do obchodov. Na porovnanie ceny, je náklad na jedného zákazníka dosiahnutého pomocou e-mailu 7 dolárov a klasický papierový prospekt až 48 dolárov. Elektronická verzia jednoznačne znižuje náklady na propagáciu, a e – mail tvorí akúsi pravdepodobnosť, že zákazník túto výzvu neprehliadne. V spomínanom období ekonomickej krízy e-mail nahradzuje veľa tradičných spôsobov inzerovania a reklamy ako je hlavne televízia, direkt mail poštou, noviny, časopisy a iné.

E- mail marketing je tiež príležitosťou pre podporu predaja, a to klasickými metódami a podnetmi, ktoré a môžu do emailu implikovať. Jednotlivé prvky, ktoré sa dajú použiť sú časovo obmedzené ponuky. To sa podarilo tento víkend predajni elektroniky Home Depot, ktorá v USA spôsobila doslova ošiaľ, keď poslala svojim zákazníkom e-mail o hromadných zľavách, ktoré budú trvať len v piatok a v sobotu. Ľudia od skorého rána vystávali pred predajňami, aby mohli kúpiť už teraz vianočný darček za bezkonkurenčnú sumu. Predajne s oblečením ako J.C.Penney´s a ich katalógový predaj využíva body a Gap zasa stavil na kupóny posielané e-mailov. Ako príklad by som ešte uviedla obchodný dom Saks Fifth Avenue v USA, ktorý svoje úsilie vložil do vyhľadávaní mailových adries pomocou vo vrtkých 53 obchodoch. Túto stratégiu zvolil ako kľúčovú v predvianočnom období. Takýmto spôsobom predajcovia v jednotlivých obchodoch zachytávali adresy, ale nielen to. Obohatili túto databázu aj o informácie, čo ľudia kúpili. Takýmto spôsobom oslovujú zákazníkov s ponukami, o ktoré by mohli pravdepodobne mať záujem.

Základným pilierom e-mail marketingu by malo byť to, že samotné použitie nie je dnes kľúčom k úspechu. Určite je potrebné k nemu pripojiť a skombinovať ho s inými formami komunikačného mixu ako je podpora predaja vo všetkých svojich formách. Dnešný zákazník je už náročný, preto treba pripojiť aj nejakú hru alebo súťaž. Ďalším zaujímavým poznatkom by mohlo byť to, že v Spojených štátoch sú obchodníci natoľko flexibilní a obratní, že aj v čase, keď idú zisky dole, oni nezaháľajú a vymýšľajú ako tomu čo najrýchlejšie zabrániť.

(Pavlína Harušťáková)
Zdroje:
http://www.usatoday.com/money/advertising/2008-11-27-retailers-holiday-emails_N.htm
http://www.allheadlinenews.com/articles/7013214930
spravodajský server www.cnn.com (evening news zo dňa 29.11.2008)

Share/Save/BookmarkŽádné komentáře:

Okomentovat