úterý 23. prosince 2008

Politici a sociálne siete

Populárnu sociálnu sieť Facebook má viac ako 100 miliónov užívateľov a samozrejme, nemohla uniknúť pozornosti politikov, ktorí hľadajú nové cesty, ako voličov osloviť.
Vo svete je hviezdou Barack Obama, v Českej republike sa na Facebooku objavili profily niektorých kandidátov pred jesennými voľbami. Z českých politikov má svoj profil napríklad Karel Schwarzenberg, Ondřej Liška, Václav Havel, Jan Hamánek a ďalší. Na Slovensku sa teší popularite prezident Gašparovič a jeho súperka Radičová, ktorá sa v boji o prezidentské kreslo rovnako musela zapojiť do takejto kampane.
Facebook je fonoménom, ktorý sa stal zaujímavým pre milióny užívateľov. Meno tohto serveru vzniklo podľa Wikipedie podľa letákov s fotkami, ktoré sú študentom v prvom ročníku na amerických vysokých školách rozdávané, aby sa medzi sebou ľahšie spoznali.
Facebook je však jedinečným projektom, ktorý môže využiť ktokoľvek. Pri porovnaní s konkurenčnými projektmi sa jedná o prestížnu službu, ktorá obsluhuje masu užívateľov, ktorí sú vzdelaní, inteligentní a samozrejme sa ju snažia využiť ľudia, ktorí chcú niečo predať.
Facebook je ideálnym miestom k odprezentovaniu výrobkov alebo osobností, trochu inou a možno viac nenútenou cestou, ako sme všetci zvyknutí. Klasickým reklamným kampaniam sa tu veľmi nedarí, avšak krásne jednoducho sa môžete stať „Fan of“ svojej obľúbenej značky, jedla, krajiny, seriálu, hviezdy a pod. Samozrejme pri tomto spôsobe reklamy je Facebook zneužitý k propagácii cigariet a alkoholu. Objavili sa na ňom profily rôznych značiek cigariet a alkoholu. Zákon č. 138/2002, o reklamě, ktorý pojednáva o tom, že reklama na tabakové výrobky môže byť situovaná len v priestoroch ich predaja, je porušovaný. Rovnako sa môžete pridať do skupiny fanúšikov podobných produktov, ako napríklad Smirnoff, Marlboro, Jagermeister alebo techniky ako je iPhone. Taktiež pridať sa k fanúšikom Mc Donalds alebo Nutelly nie je problémom.

Článok Facebook Politics? z denníku New York Times potvrdzuje, že Internet, presnejšie Facebook, patrí k americkému politickému koloritu a rovnako tak k predvolebnému boju. Počtu kamarátov na Facebooku je prisudzovaná veľká váha. Verejnosť sa o tento predvolebný boj zaujímala a počty kamarátov na facebooku boli často porovnávané. Jedinečným lídrom bol samozrejme Barack Obama a nad svojim oponentom Johnom McCainom vyhrával o stovky tisíc priaznivcov.
Zaujímavým je, že Obama zo svojej priazne na Facebooku ťaží aj v oblasti získavania prostriedkov na kampaň. Obamovou politikou získavajú sociálne siete omnoho väčšiu dôležitosť, ktorú si zaslúžia a jejich podceňovanie v tejto dobe nebude výhodným ťahom.
Na záver realistický pohľad Tomáša Jindříška zo spoločnosti OgilvyInteractive. "Význam Facebooku, ale ani jiných sociálních sítí se čeští politici zatím prakticky nechopili. Možná je to tím, že většina neví, co to vlastně je. Stejně je to ale překvapivé, že jim neradí jejich mladší mediální a image poradci, aby tak učinili. Když nic jiného, i méně významný politik se může mediálně zviditelnit, když bude ve využívání sociálních sítí jeden z prvních. Na druhou stránku, takový Facebook je obousečná zbraň, nebylo by nic smutnějšího, než když po volbách politik ztratí všechny fanoušky. V sociální sítí je to na rozdíl od výzkumů veřejného mínění vidět okamžitě." (http://www.lupa.cz/clanky/politici-objevuji-facebook/)

(Veronika Filipová)
Zdroje:
http://www.lupa.cz/clanky/politici-objevuji-facebook/)
http://www.dsl.cz/clanky-dsl/clanek-1178/facebook/8211-pronikl-i-do-politiky
http://medialne.etrend.sk/internet/sprava.php?sprava=9251&RSS

Share/Save/Bookmark1 komentář:

  1. Are you paying more than $5 / pack of cigarettes? I'm buying high quality cigarettes over at Duty Free Depot and I'm saving over 60%.

    OdpovědětSmazat