Přeskočit na hlavní obsah

Politici a sociálne siete

Populárnu sociálnu sieť Facebook má viac ako 100 miliónov užívateľov a samozrejme, nemohla uniknúť pozornosti politikov, ktorí hľadajú nové cesty, ako voličov osloviť.
Vo svete je hviezdou Barack Obama, v Českej republike sa na Facebooku objavili profily niektorých kandidátov pred jesennými voľbami. Z českých politikov má svoj profil napríklad Karel Schwarzenberg, Ondřej Liška, Václav Havel, Jan Hamánek a ďalší. Na Slovensku sa teší popularite prezident Gašparovič a jeho súperka Radičová, ktorá sa v boji o prezidentské kreslo rovnako musela zapojiť do takejto kampane.
Facebook je fonoménom, ktorý sa stal zaujímavým pre milióny užívateľov. Meno tohto serveru vzniklo podľa Wikipedie podľa letákov s fotkami, ktoré sú študentom v prvom ročníku na amerických vysokých školách rozdávané, aby sa medzi sebou ľahšie spoznali.
Facebook je však jedinečným projektom, ktorý môže využiť ktokoľvek. Pri porovnaní s konkurenčnými projektmi sa jedná o prestížnu službu, ktorá obsluhuje masu užívateľov, ktorí sú vzdelaní, inteligentní a samozrejme sa ju snažia využiť ľudia, ktorí chcú niečo predať.
Facebook je ideálnym miestom k odprezentovaniu výrobkov alebo osobností, trochu inou a možno viac nenútenou cestou, ako sme všetci zvyknutí. Klasickým reklamným kampaniam sa tu veľmi nedarí, avšak krásne jednoducho sa môžete stať „Fan of“ svojej obľúbenej značky, jedla, krajiny, seriálu, hviezdy a pod. Samozrejme pri tomto spôsobe reklamy je Facebook zneužitý k propagácii cigariet a alkoholu. Objavili sa na ňom profily rôznych značiek cigariet a alkoholu. Zákon č. 138/2002, o reklamě, ktorý pojednáva o tom, že reklama na tabakové výrobky môže byť situovaná len v priestoroch ich predaja, je porušovaný. Rovnako sa môžete pridať do skupiny fanúšikov podobných produktov, ako napríklad Smirnoff, Marlboro, Jagermeister alebo techniky ako je iPhone. Taktiež pridať sa k fanúšikom Mc Donalds alebo Nutelly nie je problémom.

Článok Facebook Politics? z denníku New York Times potvrdzuje, že Internet, presnejšie Facebook, patrí k americkému politickému koloritu a rovnako tak k predvolebnému boju. Počtu kamarátov na Facebooku je prisudzovaná veľká váha. Verejnosť sa o tento predvolebný boj zaujímala a počty kamarátov na facebooku boli často porovnávané. Jedinečným lídrom bol samozrejme Barack Obama a nad svojim oponentom Johnom McCainom vyhrával o stovky tisíc priaznivcov.
Zaujímavým je, že Obama zo svojej priazne na Facebooku ťaží aj v oblasti získavania prostriedkov na kampaň. Obamovou politikou získavajú sociálne siete omnoho väčšiu dôležitosť, ktorú si zaslúžia a jejich podceňovanie v tejto dobe nebude výhodným ťahom.
Na záver realistický pohľad Tomáša Jindříška zo spoločnosti OgilvyInteractive. "Význam Facebooku, ale ani jiných sociálních sítí se čeští politici zatím prakticky nechopili. Možná je to tím, že většina neví, co to vlastně je. Stejně je to ale překvapivé, že jim neradí jejich mladší mediální a image poradci, aby tak učinili. Když nic jiného, i méně významný politik se může mediálně zviditelnit, když bude ve využívání sociálních sítí jeden z prvních. Na druhou stránku, takový Facebook je obousečná zbraň, nebylo by nic smutnějšího, než když po volbách politik ztratí všechny fanoušky. V sociální sítí je to na rozdíl od výzkumů veřejného mínění vidět okamžitě." (http://www.lupa.cz/clanky/politici-objevuji-facebook/)

(Veronika Filipová)
Zdroje:
http://www.lupa.cz/clanky/politici-objevuji-facebook/)
http://www.dsl.cz/clanky-dsl/clanek-1178/facebook/8211-pronikl-i-do-politiky
http://medialne.etrend.sk/internet/sprava.php?sprava=9251&RSS

Share/Save/BookmarkKomentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Získejte zdarma reklamní kampaň v Google AdWords

Studenti VŠE v rámci předmětu Marketing na internetu se letos opět zúčastní celosvětové soutěže Google Online Marketing Challenge. Této soutěže se studenti úspěšně účastní již od roku 2008. O čem je celá tato akce? Studentské týmy připraví  pro zvolenou firmu reklamní kampaň v Google AdWords, tuto kampaň pak následně po dobu tří týdnů optimalizují a v závěru zhodnotí její výsledky. Rozpočet, se kterým pracují, je ve výši 250 USD, tedy asi 4 750 Kč. Pokud máte web, který nejméně 6 měsíců přes Google AdWords nebyl propagován, můžete ho nabídnout studentům pro účely této soutěže a získat tak třítýdenní kampaň v hodnotě 250 USD včetně její přípravy a následné správy zdarma. Web samozřejmě musí vyhovovat obecným podmínkám inzerce v Google AdWords. Své návrhy můžete s kontaktem vkládat do komentářů tohoto článku, popř. je zaslat na adresu stritesv [at] vse.cz Studentské týmy si zpravidla několik webů z poskytnutých návrhů vyberou. Firma se účastí v soutěži k ničemu dalšímu nezavazu

Virál Kofoly byl velmi úspěšný

Vánoční přání, které do e-mailů nosili andělé z Kofoly, se letos o Vánocích stalo hitem. Ještě 14 dnů před Vánoci bylo odesláno kolem půl milionu elektronických pohlednic. Bilance po svátcích? Češi si mezi sebou poslali více než 1,5 milionu vánočních přání z dílny agentury Advertures – statisticky vzato každý šestý obyvatel Česka dostal nebo poslal ze stránek kofola.cz přání, které do e-mailů nosil anděl z Kofoly. Zdroj: www.istrategie.cz

Česká televize otevírá vlastní internetovou videopůjčovnu

Česká televize uvedla na trh novou službu - vlastní internetovou půjčovnu filmů, kde si zákazníci mohou za poplatek (10-50Kč) stáhnout na svůj pevný disk a rovnou přehrát v pohodlí domova filmy a seriály z archívu České televize. Půjčovna tak zpřístupňuje archiv svých pořadů, živé vysílání zpravodajského kanálu nebo dokonce i fotbalové přenosy. Titul si lze zapůjčit pouze na 72 hodin a najednou si je možné pronajmout až 10 vybraných programů. Před využitím této služby si musí zákazníci zřídit u České televize virtuální účet, na který prostřednictvím bankovního převodu nebo využitím placených sms převést finanční prostředky, z kterých jsou následně za poskytnuté služby finanční částky strhávány. Dále je pro stažení a přehrání filmu nebo seriálu nutné mít program Video Download Manager, který je k dispozici pouze pro operační systémy Windows. Potenciál této nové služby je značně omezen především poměrně úzkou nabídkou filmů k zapůjčení a třeba hollywoodské velkofilmy byste v ní těžko hle