Přeskočit na hlavní obsah

Politici a sociálne siete

Populárnu sociálnu sieť Facebook má viac ako 100 miliónov užívateľov a samozrejme, nemohla uniknúť pozornosti politikov, ktorí hľadajú nové cesty, ako voličov osloviť.
Vo svete je hviezdou Barack Obama, v Českej republike sa na Facebooku objavili profily niektorých kandidátov pred jesennými voľbami. Z českých politikov má svoj profil napríklad Karel Schwarzenberg, Ondřej Liška, Václav Havel, Jan Hamánek a ďalší. Na Slovensku sa teší popularite prezident Gašparovič a jeho súperka Radičová, ktorá sa v boji o prezidentské kreslo rovnako musela zapojiť do takejto kampane.
Facebook je fonoménom, ktorý sa stal zaujímavým pre milióny užívateľov. Meno tohto serveru vzniklo podľa Wikipedie podľa letákov s fotkami, ktoré sú študentom v prvom ročníku na amerických vysokých školách rozdávané, aby sa medzi sebou ľahšie spoznali.
Facebook je však jedinečným projektom, ktorý môže využiť ktokoľvek. Pri porovnaní s konkurenčnými projektmi sa jedná o prestížnu službu, ktorá obsluhuje masu užívateľov, ktorí sú vzdelaní, inteligentní a samozrejme sa ju snažia využiť ľudia, ktorí chcú niečo predať.
Facebook je ideálnym miestom k odprezentovaniu výrobkov alebo osobností, trochu inou a možno viac nenútenou cestou, ako sme všetci zvyknutí. Klasickým reklamným kampaniam sa tu veľmi nedarí, avšak krásne jednoducho sa môžete stať „Fan of“ svojej obľúbenej značky, jedla, krajiny, seriálu, hviezdy a pod. Samozrejme pri tomto spôsobe reklamy je Facebook zneužitý k propagácii cigariet a alkoholu. Objavili sa na ňom profily rôznych značiek cigariet a alkoholu. Zákon č. 138/2002, o reklamě, ktorý pojednáva o tom, že reklama na tabakové výrobky môže byť situovaná len v priestoroch ich predaja, je porušovaný. Rovnako sa môžete pridať do skupiny fanúšikov podobných produktov, ako napríklad Smirnoff, Marlboro, Jagermeister alebo techniky ako je iPhone. Taktiež pridať sa k fanúšikom Mc Donalds alebo Nutelly nie je problémom.

Článok Facebook Politics? z denníku New York Times potvrdzuje, že Internet, presnejšie Facebook, patrí k americkému politickému koloritu a rovnako tak k predvolebnému boju. Počtu kamarátov na Facebooku je prisudzovaná veľká váha. Verejnosť sa o tento predvolebný boj zaujímala a počty kamarátov na facebooku boli často porovnávané. Jedinečným lídrom bol samozrejme Barack Obama a nad svojim oponentom Johnom McCainom vyhrával o stovky tisíc priaznivcov.
Zaujímavým je, že Obama zo svojej priazne na Facebooku ťaží aj v oblasti získavania prostriedkov na kampaň. Obamovou politikou získavajú sociálne siete omnoho väčšiu dôležitosť, ktorú si zaslúžia a jejich podceňovanie v tejto dobe nebude výhodným ťahom.
Na záver realistický pohľad Tomáša Jindříška zo spoločnosti OgilvyInteractive. "Význam Facebooku, ale ani jiných sociálních sítí se čeští politici zatím prakticky nechopili. Možná je to tím, že většina neví, co to vlastně je. Stejně je to ale překvapivé, že jim neradí jejich mladší mediální a image poradci, aby tak učinili. Když nic jiného, i méně významný politik se může mediálně zviditelnit, když bude ve využívání sociálních sítí jeden z prvních. Na druhou stránku, takový Facebook je obousečná zbraň, nebylo by nic smutnějšího, než když po volbách politik ztratí všechny fanoušky. V sociální sítí je to na rozdíl od výzkumů veřejného mínění vidět okamžitě." (http://www.lupa.cz/clanky/politici-objevuji-facebook/)

(Veronika Filipová)
Zdroje:
http://www.lupa.cz/clanky/politici-objevuji-facebook/)
http://www.dsl.cz/clanky-dsl/clanek-1178/facebook/8211-pronikl-i-do-politiky
http://medialne.etrend.sk/internet/sprava.php?sprava=9251&RSS

Share/Save/BookmarkKomentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

V jaký čas je nejvhodnější přidávat příspěvky na sociální sítě?

Společnost Sprout Social vydala v dubnu výzkum, kde uvádí, jaké dny a časy jsou nejlepší pro přidávání příspěvků na sociální sítě, abyste měli největší dosah. Výzkum byl prováděn na vzorku 30 000 uživatelů. Sprout Social uvádí, že výzkum je vhodný primárně pro podnikatele, kteří tato data mohou využít jako pomůcku pro plánování příspěvků v publikačním kalendáři. Výzkumem by se tedy až tolik neměli řídit běžní uživatelé sociálních sítí, kteří pouze chtějí větší počet sledujících či lajků na svém soukromém profilu.