pondělí 20. června 2011

Hromadné nakupování

Jistě jsme všichni již slyšeli o pojmu „hromadné nakupování“. Ještě aby ne, když se o tom mluví v poslední době skoro všude. Často lze vidět bannery na podobné servery nejen na sociálních sítích jako je např. Facebook, ale i na serverech pro domácnost, pro ženy, muže, zdraví životní styl a všude, kam „chodí“ opravdu mnoho lidí.

Hromadné nakupování v Česku nemá tak dlouhou historii, Slevomat letos oslavil svoje první narozeniny a ten je první a největší portál hromadného nakupování. Prostřednictvím slevových portálů lze nakoupit cokoliv Vás napadne – od slevy v restauraci na romantickou večeři přes relaxační masáže, poukazy do fitness center, kosmetiku, až po zájezdy například do lázní. Za svou historii Slevomat s největším úspěchem prodal poukaz na neomezený vstup do BBC fitness se slevou 82% (7 864 zájemců), pak šálek kávy a Créme Brullé ve Phénix café se slevou 75% (6 505 kupujících) a dále také necelých 150 Kč za dvě kávy a dva dezerty dle výběru v kavárně Myšák (5 657 kupujících).

Jak již bylo zmíněno, největším portálem je Slevomat, který má 123 000 zákazníků. Druhým je Mykals.cz s 14 817 fanoušků a dále Zapakatel, který má 13 229 příznivců.

I přes to, že existuje okolo 200 portálů, zdálo by se, že už všechny možné nápady jsou vyčerpány a nemá smysl zakládat nový slevový portál. Jenže právě to je omyl. Například, pro fanoušky slev se nově objevila aplikace pro android. A to hned dvě – Slevomat a Slevoid. Aplikace se od sebe liší funkčností a samozřejmě designem. Aplikace pro Slevomat umožňuje přihlášení na účet Slevomatu a také je tady možnost zobrazovat slevy podle měst. Na obrazovce lze vidět nabídku slevy s názvem, počtem zakoupených kupónů, procentuální vyjádření slevy, krátký popis, odpočet a tlačítko pro zakoupení. Po klinutí na popis slevy lze získat více informací o konkrétní slevě. Aplikace je zpracována velmi kvalitně, pro získání všech informací není třeba být přesměrován do webového prohlížeče. Přehled aplikace Slevomat pro Android lze vidět na obrázku.


 Zdroj: http://www.michalfeltl.cz/hromadne-nakupovani-v-androidu

Aplikace slevoid, na rozdíl od předchozí aplikace je klasickým agregátorem slev od několika zdrojů. Slevy jsou řazeny po řádcích a u každé slevy je krátký popis, cena, procentuální vyjádření slevy a obrázek. Je zde také možnost slevy filtrovat podle měst, kategorií a poskytovatelů a tyto filtry je možné kombinovat. Zajímavé je, ze po kliknuti na slevy, kdy se zobrazí více informaci, po stisknutí šípky jsou zákazníci přesměrováni na webovou aplikaci slevin.cz. Tato funkce ovšem není velmi vhodná, protože nejde nakoupit slevu přímo z aplikace. Přehled této aplikace lze taktéž vidět na obrázku.


Zdroj: http://www.michalfeltl.cz/hromadne-nakupovani-v-androidu

Dále se objevil server s názvem Want it (chci to), kde se dají najít nejen zájezdy a slevy do solária apod., ale zboží, které je kvalitní a běžně je hodně drahé. Jako například kuchyňské spotřebiče, cestovní tašky a všechno, co lze i v běžných obchodech sehnat se slevou, ale mnohdy není čas ani chuť čekat dlouhé fronty a právě pro tyto účely byl založen portál Wantit. Zajímavé na tomto portálu je i to, že je zde možnost prodeje. Svým způsobem je to obdoba e-bay, ale princip je spíše podobný Slevomatu apod.

Spolu s novými portály hromadného nakupování přibývá také serverů, které nabídky slev z různých portálů shromažďují. Novinkou na trhu je například server Alfaslevy.cz, který nabízí přehled slev na většině českých slevových portálů. Provozovatel tvrdí, že tento server se bude lišit designem a přehlednější nabídkou všemožných slev. Kromě toho zde bude i možnost nastavit strážce slev. Pokud zákazník bude mít zájem o určitou slevu, která není v nabídce, může ji zadat do požadavků a jakmile se taková sleva objeví, dostane e-mail s nabídkou. Strážce slev bude možno nastavit pro libovolné množství, bude zde možnost je upravovat a kdykoliv zrušit. Ale nechme zákazníky posoudit funkčnost a přehlednost tohoto webu.

Zajímavé je, že i přes „módu“ na slevové portály, je zde stále mnoho firem, které možnost zviditelnit se přes takový portál nevyužívají. Důvod je jednoduchý – jsou totiž zvyklé na vysoké marže, a proto váhají. A určitým způsobem mají pravdu. Lidé, kteří jsou zvyklí využívat nákupy s velkými slevami, se nemusí vracet do jedné kavárny, pizzerie anebo na masáž do stejného salónu, pokud si najdou výhodnější nabídku na jiném místě.


(Yevheniya Khramkova)

Zdroje:

On-line magazín ženy.cz, poslední aktualizace 16. 06. 201. Dostupný na: http://www.zeny.cz/magazin/finance/hromadne-nakupovani--cesi-na-slevy-slysi-.aspx (aktuálnost dne 12.06.2011)

Volné články on-line, poslední aktualizace 2011. Dostupný na: http://www.volneclanky.cz/?p=23895 (aktuálnost dne 12.06.2011)

On-line magazín pracující mama.cz, poslední aktualizace 26.04.2011. Dostupný na: http://www.pracujicimama.cz/o-pracujici-mame/hromadne-nakupovani.html (aktuálnost dne 12.06.2011)

Web-stránky Michal Feltl, poslední aktualizace březen 2011. Dostupný na: http://www.michalfeltl.cz/hromadne-nakupovani-v-androidu (aktuálnost dne 14.06.2011)
Žádné komentáře:

Okomentovat