pátek 29. května 2009

Virtuální asisten - Siri

Vyhľadávanie je vstupnou bránou do internetu pre väčšinu ľudí. Pre mnoho z nás sa stalo prirodzenosťou, že úlohu sformulujeme do súboru kľúčových slov, ktoré nás povedú k potrebným nástrojom a informáciám.
Predpokladá sa ale nový spôsob interakcie medzi ľuďmi a službami dostupnými na internete, zo súčasného „search engine“ sa stane “do engine“. Výskumníci zo Silicon Valley pracujú na virtuálnom asistentovi – ide o software, ktorý by pomohol užívateľom plniť ich úlohy, nie len zbieral informácie.
Software má základy vo vojenskom projekte zvanom CALO “cognitive assistant that learns and organizes". Na jeho tvorbe sa podieľa takzvaný all-star tím dizajnérov a inžinierov zo spoločností Google, Yahoo, Apple, Motorola, Netscape, RealTravel, SRI, NASA, a Xerox PARC.
Prvotná verzia, ktorá sa bude volať Siri, má byť sprístupnená v prvej polovici tohto roku, bude zameraná na mobilného užívateľa a bude plniť iba špecifické druhy funkcií, ako je pomoc s rezerváciou v reštaurácii, kontrola letového stavu, alebo plánovanie víkendových aktivít. Užívatelia môžu zadať ústne príkazy a software rozlúšti ich zámer z kontextu. Vývojári sú v spolupráci s viacerými on-line službami a preto rýchla interakcia môže previesť niekoľko drobných úloh naraz, ktoré by si za normálnych okolností vyžiadali návštevy niekoľkých stránok.
Tvorcovia sú presvedčení, že ak ich systém bude inteligentný a užívateľsky kvalitný, Siri bude ľuďom pomáhať byť oveľa efektívnejší v živote, v riešení problémov a úloh. Samozrejme, nebude to náhrada ľudskej inteligencie, ale bude ľudom pomáhať možnosťou delegovania úloh, bude predstavovať virtuálneho sluhu, alebo asistenta.
V súčasnosti sa môžete zaregistrovať na stránke projektu a môžete byť medzi prvými, ktorý vyskúšajú beta verziu programu.

(Marián Uhrin)
Zdroje:
http://www.technologyreview.com/read_article.aspx?ch=specialsections&sc=tr10&id=22117
http://www.siri.com/index.html

Share/Save/BookmarkŽádné komentáře:

Okomentovat